Ľudové hudby, Zbor, Kapela, Orchester

Detská ľudová hudba MALÍ MUZIKANTI

Rok založenia: 2010
Umeleckí vedúci: Mgr. Stano Baňas, Mgr. Peter Stripaj (do r. 2018)

Talent šikovného dieťaťa je neprehliadnuteľný, a tak si pani učiteľka Liana Prítoková, vedúca hudobného odboru školy povedala, že by bolo škoda neukázať tieto hudobné talenty svetu. Nie však samostatne, ale rovno v malom hudobnom zoskupení, ktoré čoskoro dostalo názov detská ľudová hudba Malí muzikanti.

A tak najtalentovanejší žiaci hudobného odboru začali muzicírovať v rámci hodín komornej hry. Profesionálna zanietenosť a skúsenosti spolu s mimoriadne ľudským prístupom začali prinášať prvé výsledky. Samozrejme, talent nestačí. Je potrebná aj veľká snaha zo strany žiaka, chuť cvičiť a túžba vyniknúť.  A neoceniteľná je aj pomoc rodiča, nie odborná, na to je tu učiteľ. Ale povzbudenie, ba niekedy aj „donútenie“ dieťaťa vziať nástroj do ruky a cvičiť prináša časom výsledky.

Dnes Malí muzikanti sprevádzajú svojich spolužiakov z tanečného, hudobného aj literárno-dramatického odboru každoročne v samostatných programoch  v Štátnom divadle, samostatne sa prezentujú na vystúpeniach a folklórnych festivaloch (Košické folklórne dni, Cassovia folkfest, Východná), súťažiach aj na zahraničných podujatiach v Čechách, Maďarsku, Bulharsku, Poľsku, …

Ako bežal čas, „malí“ Malí muzikanti nám podrástli a bolo treba vymyslieť, čo s týmto „odrastom“ urobiť. Riešenie bolo veľmi jednoduché. Sformovala sa muzika, ktorá dostala názov mládežnícka ľudová hudba Želiezko. Toto zoskupenie veľkých vedie naďalej pani učiteľka Liana Prítoková. Ale to už je iná kapitola …

No a „nových malých“ Malých muzikantov prevzali učitelia Stano Baňas a Peter Stripaj.

 

Mládežnícka ľudová hudba ŽELIEZKO

Rok založenia: 2014
Umeleckí vedúci: Liana Prítoková, DiS.art, Mgr. Stanislav Baňas

 

Ľudová hudba ŽELEZIAR

Rok založenia: 1993
Vedúci ľudovej hudby: Matúš Ondruš
https://zeleziar.sk/2019/04/11/interpreti-hudby/

 

Spevácky zbor VESNA

Rok založenia: 2018  
Umelecká vedúca: Katarína Kišidayová, DiS.art
Dirigent: Liana Prítoková, DiS.art
Korepetítor: Mgr. Natália Murcková

Vesna je v slovanskej mytológii bohyňou jari, života a mladosti. Zaháňa Morenu (zimu) a prináša teplo, radosť a zeleň na polia i do lesov. Zbor vznikol v roku 2018. Po prvýkrát účinkoval v televíznej relácii Svetlo porozumenia. Prvé ocenenia zaznamenal na súťaži Spev bez hraníc v Košiciach, kde získal 2. miesto. Podobne sa umiestnil aj na súťaži Košice Star.

Žiacka kapela MLÁĎATÁ

Rok založenia: 2016
Vedúci pedagóg: Maroš Goga, DiS.art

Žiacka kapela vznikla z potreby združovať deti v hudobnom zoskupení, ktoré by sa prezentovalo na rôznych koncertoch a ponúklo mladým členom možnosť hrať aj inú ako tradičnú ľudovú hudbu. Kapela hrá v rôznych nástrojových zoskupeniach, interpretuje rôzne žánre: pop, rock, blues, country… Repertoár sa prispôsobuje výberu piesní pre sólových spevákov a komorné zoskupenia. V kapele hrajú deti vo veku od 11 do 18 rokov. Prvým veľkým úspechom bolo v roku 2016 účinkovanie na rodinnom festivale Urban art fest.

 

Školský orchester FOLK MUSIC ORCHESTRA

Rok založenia: 2017
Umeleckí vedúci a dirigenti: Liana Prítoková, DiS.art. Mgr. Stanislav Baňas

Folk music znamená v preklade ľudovú (etnickú) hudbu. Melodicky i textovo vychádza z etnickej  tradície, ale je doplnená prvkami iných žánrov, v prípade FMO je to spojenie ľudovej, rockovej a  klasickej hudby. V hudobnom repertoári orchestra sú skladby, ktoré sa inšpirovali tradičnou melodikou, ľudovými i folkovými piesňami, tvorbou rôznych kapiel a interpretov (Čechomor, Hrdza, Banda….). Jedinečnú príležitosť mali poslucháči a priaznivci dobrej hudby v apríli 2017, keď pre vystúpenie na výročnom koncerte vznikol špeciálny orchester – spojili sa v ňom členovia oboch školských  ľudových hudieb. Pridali sa k nim nástroje, ktoré v cimbalovke počujete málokedy.