KURZY ĽUDOVÉHO TANCA

Práve teraz …

Sezónu kurzov ľudových tancov 2023/2024 sme ukončili. Prestávka bude trvať  od konca júna 2024 do konca augusta 2024. Váš obľúbený kurz ale bude určite pokračovať od konca septembra 2024, kedy otvoríme novú sezónu troch tanečných cyklov 2024/2025. Informácie o termínoch vám prinesieme na tomto mieste už koncom augusta 2024.

Nezabudnite, že …

Naďalej platí, že náš kurz je určený všetkým tancuchtivým, smelým aj okúňavcom, začiatočníkom aj mierne pokročilým tanečníkom, pretože …
… neexistuje lepšia forma nenásilnej kultivácie tela a mysle ako je tanec. Tanec má jedinečné multi-senzorické, emocionálne, kognitívne a somatické vlastnosti. Tanec je veľmi efektívny ako prevencia a prostriedok, ktorým tlmíme efekt zranení, chorôb a stresu.

Niečo o kurze:

Čo vás čaká:
Prinášame vám pohybový model s ktorým zvládnete základné kroky ľudových tancov ako aj náročnejšie tanečné variácie typických tancov východoslovenských regiónov. V programe kurzu sa zoznámite s tancami ako krucena, čardáš, polka, karička, verbunk, hajduk a inými.

Pre koho je kurz vhodný:
Pre úplných začiatočníkov, ale aj pre tých, ktorí už absolvovali základy pohybu v ľudovom tanci.

Skupina začiatočníkov: postupne zvládnu tance aj bez predchádzajúcej tanečnej prípravy.
Skupina pokročilejších tanečníkov:
nadviažu na už získané skúsenosti a rozšíria svoj tanečný repertoár.

Kurzu sa môžu zúčastniť jednotlivci (bez tanečného partnera), páry, viacčlenné skupiny aj celé kolektívy.

A to všetko:
– nenútenou formou učenia – rešpektujeme vašu individualitu, každý z vás má iné fyziologické predpoklady k tancu
– s pomocou lektora (predtanečníka)

Čo s tým:
Kroky a figúry, ktoré sa na kurze naučíte využijete na zábavách, svadbách, plesoch, tanečných domoch  a pod..

Potrebná výbava:
Páni –  nohavice s tričkom alebo košeľou.
Dámy – sukňa s tričkom alebo gymnastickým dresom.
obuv na prezutie (poltopánky, tanečné topánky, ľahká tanečná obuv – nie vysoké  opätky)
Oblečenie aj obutie voľte tak, aby ste sa cítili pohodlne.

Kontakt:
administrátor kurzu: volnerova@szuske.sk; + 421 905 252 003

BONUS : TANEC S ČLENMI FS ŽELEZIAR na konci každého kurzu je žiadanou skúsenosťou každého začínajúceho tanečníka:

TAK AKO ? IDETE DO TOHO S NAMI ?

Často sa nás pýtate …

Otázka: “Nemám partnera / partnerku. Môžem sa aj tak prihlásiť?”
Odpovedáme:
Ak partnera / partnerku máte je to fajn. Ak nie, aj tak je to v poriadku. Kurz je vedený tak, že sa kurzisti vzájomne striedajú. Lektori kladú dôraz predovšetkým na výučbu tanečných  motívov (prvok, figúra, tanečná figúra, krok, tanečný krok a pod.), k čomu partner nie je bezpodmienečne potrebný. Párový tanec je prirodzenou súčasťou nášho kurzu, ale nie je jeho prioritou.

Otázka: Nie som si istý/á či patrím k začiatočníkom alebo pokročilým. Do akej skupiny sa mám prihlásiť?
Odpovedáme: Ak ste už niekedy v minulosti absolvovali akýkoľvek tanečný kurz, alebo ideálne priamo základy ľudového tanca môžete sa prihlásiť medzi pokročilých tanečníkov – teda v našom ponímaní mierne pokročilých. Ak si netrúfate takto na prvýkrát rovno medzi mierne pokročilých, kľudne sa prihláste k začiatočníkom. Ak ste šikovní, a naši lektori si Vás určite všimnú, bez problémov Vás preradia k pokročilejším tanečníkom.

Takže,
Ak vám nechýba úsmev, zdravé nohy, chuť hýbať sa,
Ak cítite potrebu zabaviť sa, uvoľniť, vyčistiť hlavu a príjemne unaviť telo,
Ak sa chcete spojiť s priestorom, vnímať ho celým telom, cítiť zvuky, vnímať pocity, tak vyskúšajte kurz ľudových tancov … prihláste sa … 

 

Povedali o kurze …

“Chodil som na kurz “Alenky” (predtanečníčka; pozn. admin). Je to úžasná tanečníčka, milý človek. Vie vytvoriť atmosféru pohodovú, aj tanečnú aj oddychovú u dospelých / nie tanečníkov / ktorí sa nepoznajú,  jednoducho profesionál. Že má rada tanec, to je vidieť. Má jednu  vlastnosť – dar, že to vie a chce aj odovzdať druhým. Po každej dvojhodinovke som sa cítil super / aj keď trochu unavený, spotený/ ale nepreženiem ak poviem nabitý pozitívnou energiou, čo som videl aj na tvárach ostatných. Takýchto ľudí je málo a právom im patrí veľké ďakujem.”
(Štefan D.)

“Pre mňa bol  kurz   veľkým obohatením môjho života a splnilo sa mi moje životné prianie.  Veľmi pekne ďakujem, bolo to nádherné a zábavné aj vďaka pánovi Urbanovi.  Keď  mi to moje pracovné zaťaženie dovolí,  prihlásim  sa  aj do ďalšieho kurzu.”
(Dalibor K.) 

“Ja som s kurzom maximálne spokojný. V podstate naplnil to, čo som od neho očakával. Síce nie celkom  úplne,  lebo ešte stále neviem tancovať na úrovni akú by som chcel dosiahnuť, ale kto sa stane „majstrom sveta“  počas ôsmich stretnutí? Preto plánujem v tomto kurze pokračovať a postupne sa zlepšovať. Jednoducho, treba to dostať do nôh a to chvíľu trvá. Odbornosť učiteľa tanca a  predtanečníka,  vedenie kurzu, či spôsob podania – takto by to malo byť. Mimochodom, je to veľmi dobrá kondičná príprava.”
(Maroš H.)

“Bolo mi potešením zúčastniť sa kurzu ľudového tanca pre začiatočníkov pod vedením charizmatického Vlada Urbana a jeho milej asistentky Petry, ktorí sa s božskou trpezlivosťou prizerali celých 8 týždňov,  ako sa zúfalo snažíme napodobniť Čardáš, Polku, Krucenu, …  Kurz prekonal všetky moje očakávania a vrelo ho odporúčam nielen milovníkom folklóru, ale aj všetkým ľuďom, ktorí sa v dnešnej uponáhľanej dobe chcú nabiť pozitívnou energiou v príjemnom prostredí. Práca, ktorú robíte je obdivuhodná a určite si v budúcnosti rada tento kurz zopakujem”
(Kristína K.)

CD, DVD a ponuka krojárne súboru Železiar:
U nás si môžete zakúpiť do tanca aj na počúvanie CD nosiče folklórneho súboru Železiar pre dospelých aj pre deti.
Pre tých, ktorých čaká slávnostné „ÁNO“ máme pripravenú ponuku krojárne súboru Železiar – zapožičanie kroja podľa vlastného výberu na redový tanec a čepčenie nevesty. Celý kroj alebo krojové súčasti podľa výberu využijete na plesy, zábavy, karnevaly a pod.